Gyakorlati tanácsok, avagy mit tegyünk, ha nem látjuk a kiutat?
2004 és 2010 között Magyarországon több,mint 3.000.000 ember vett fel valamilyen típusú kölcsönt banktól, pénzügyi szolgáltatótól,ma Magyarországon 8 db hitel/ fő az átlag.
Vannak olyan személyek, akiknek 8-10-26-30 hitelszerződése van és olyanok is, akiknek csak 1.
A kormányváltást követően 2010-től az árfolyamváltozás és a kamatemelés extra profitot termelt a pénzügyi szektornak, miközben a lakosság eladósodott, ezt elsősorban a kormány monetáris politikája, valamint a rendszerváltás utáni rossz gazdasági döntések sorozatának következménye.
Orbán Viktor miniszterelnök parlamenti felszólalásában pontosan megfogalmazta, hogy valójában milyen felelőssége van a pénzintézeteknek, viszont azt sem szabad elfelejteni, ha államháztartási hiány van, akkor azt bizony a lakosság is megérzi, áremelések, új adók bevezetése stb.
Adósságkezelés, avagy milyen lehetőségek vannak, ha tartozásunk van követeléskezelő vagy bírósági végrehajtó felé?
Nagyon fontos tisztázni, hogy a követeléskezelő nem egyezik meg a végrehajtóval, ezért nem is szabad egyformán kezelni őket!
Követeléskezelő
A követeléskezelő egy olyan gazdasági társaság mely legtöbbször Zrt-ként működik. A működési engedélyét az MNB adja ki és feladata a követelés vásárlás- eladás, illetve az engedményezés során a jogosult helyébe lép. Ha a banknál a szerződésünket felmondja, akkor tovább adhatja követeléskezelőnek vagy bírósági úton érvényesítheti követelését, ekkor lép be a bírósági végrehajtó. Ha a követelést eladja, vagyis engedményezi, akkor az adós a továbbiakban az engedményesnek köteles teljesíteni, ha pedig neki sem teljesít, akkor az új jogosult indíthat fizetési meghagyásos eljárást vagy egyéb bírósági eljárást, hogy a kintlévőségét behajtsa.
Tehát, ha egy követelés a követeléskezelőnél van, akkor célszerű megegyezni, hogy elkerüljük a végrehajtást. A végrehajtási eljárásban a költségek megnövekednek általában az ügyérték 10%-val és a bírósági végrehajtó maximum 12 hónapra adhat részletfizetést és csak akkor, ha az Ő költségei megtérültek. A végrehajtónak joga van a jövedelem 33%-át levonni, több tartozás esetén 50%-ot is, a munkáltatónál történő levonás után a folyószámlára utalt maradék összeget 100%-ban el is viheti, inkasszálhatja. 100%-ban viheti a megtakarításokat is, tehát érdemes tartozás esetén már a követeléskezelőnél vagy a pénzintézetnél egyezséget kötni.
Bírósági végrehajtás
A mindenkori Vht. törvény szabályozza a folyamatot. Jogerős ítélet, jogerős fizetési meghagyás, végrehajtási lap alapján indul el a folyamat. Végrehajtás felfüggesztésére csak a végrehajtást elrendelő bíróságnak van hatásköre, abban az esetben, ha erről jogerős ítélet van, vagy megegyezés született az adós és a végrehajtás között, vagy a tartozás megszűnt.
Követeléskezelő az ingatlan eladásban
Mielőtt az ingatlant értékesíteni szeretnénk, legyünk tisztában a fennálló követelés összegével! Ha az ingatlanból befolyó összeg nem fedezi a tartozás összegét, nem biztos, hogy a követeléskezelő hozzájárul az értékesítéshez. Ha hozzájárul, akkor kikötése lehet, hogy a befolyó összeget kizárólag az ő számlájára kell utalni és csak akkor ad törlésre engedélyt, ha a tartozás összege teljes mértékben kiegyenlítésre kerül.
Legyünk körültekintők!
A végrehajtóval is lehet egyezkedni! Igen lehet! 12 havi részletben lehet megállapodni. Ezen túlmenően nincs hatásköre.
Mit tegyünk, ha az eladni kívánt ingatlan végrehajtással terhelt vagy, ha követeléskezelő a jogosult?
Keressünk olyan szakembert, aki átlátja a helyzetet és kérjük a segítségét!
Vannak olyan esetek is, amikor nem kerülhető el a bírósági út, ebben az esetben célszerű jogi képviselőhöz fordulni, tanácsot vagy képviseletet kérni!
Készüljünk fel a személyes találkozóra, ezekre az iratokra lesz szükség: